Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń

2021-09-14
Droga S10 a Twierdza Toruń

Na wstępie bardzo dziękujemy Wszystkim którzy nam zaufali i przekazali 1% swojego podatku. Choć od dawna nie informujemy, prace toczą się w normalnym tempie. Większość pieniędzy odkładamy na koncie z przeznaczeniem na przyszły remont stropu Baterii AB IV, ale w terenie można zobaczyć efekty prac bieżących. O tym co działo się przez ostatnie miesiące, obiecujemy napisać wkrótce, nadrabiając niemałe zaległości.

Powodem naszego milczenia jest sytuacja związana z terenami wokół obu baterii. Pas forteczny został przecięty nową drogą, tereny okalające podzielone na działki pod inwestycje a nad ekspozycją plenerową przyAB IV wciąż wisi ryzyko przymusowego przeniesienia. Wydawało się że gorzej być nie może. A jednak… Od paru miesięcy zagraża nam rozbudowa trasy S10. Przy nieograniczonej niczym przestrzeni od strony poligonu, GDDKiA Bydgoszcz zdecydowało się na poszerzenie nowej drogi kosztem Baterii SLB i Fortu XII. Na domiar złego, na terenie SLB ulokowano olbrzymi zbiornik retencyjny. Trudno powiedzieć czy projektanci zdawali sobie sprawę że obiekt zaznaczony na mapach (schron amunicyjny SLB) jest pod ziemią a zbiornik znajdzie się nad nim a nie obok…. Trwają próby rozmów i wyjaśnienia sytuacji. Nie działamy sami. Mamy nadzieję że za jakiś czas będziemy mogli napisać że się udało (choć częściowo) i podziękować wszystkim zaangażowanym. .

Bateria SLB

...........................................................................................................................................................................................................

2020
2022

Patronite 1.5 wsparli

napisz do nas: TTF


strona na serwerze www.fortyfikacje.pl